Vorige week al kwamen er verzoeken binnen of de notities Bordeaux 2024 online zouden kunnen komen. En inderdaad, de primeurcampagne is vroeg gestart dit jaar. En ik ben ook heel benieuwd hoe die zal gaan verlopen. Van te voren zou ik er geen cent voor hebben gegeven. Ik ben met enige regelmaat in Bordeaux, en toen ik er eind september was, kwam aan de regen geen einde. Achteraf was dit natuurlijk een slecht moment, en toeval, maar dat er in de oogstperiode flink wat regen is gevallen, dat staat vast. Zo rapporteerde Haut-Brion in de oogstperiode – wit en rood, dus van eind augustus tot begin oktober – bijna 200 millimeter.

Maar door droog weer in juli en augustus en door een kleine hoeveelheid druiven aan de stokken waren de druiven alsnog goed rijp geworden, met een goede concentratie, zodat het eindresultaat, ondanks de regen, verrassend goed is. Zeker is dat zo’n jaargang in het verleden op een ramp zou zijn uitgedraaid. Tegenwoordig is er veel meer kennis en zijn er veel meer technische mogelijkheden om iets goeds te maken, zeker als de druiven goed rijp zijn.
Goed beschouwd krijgt de markt op deze manier de rode Bordeaux waar tegenwoordig zo om wordt gevraagd: elegant, fruitig, met weinig alcohol. De meeste wijnen noteren rond de 13, 13,5% alcohol, en dat is in de afgelopen, warme jaren wel eens anders geweest.
Maar dat is niet de boodschap die de markt wil horen. Want die ligt op dit moment helemaal op zijn gat. Alle ellende komt op dit moment bij elkaar. Ga maar na. Een ingestorte markt voor rode wijnen. Grote voorraden goede wijnen uit voorgaande jaren. De Chinese markt, rond 2010 heel veelbelovend, heeft zijn belofte nooit waargemaakt. De V.S., tja, die dreiging van handelstarieven is natuurlijk een groot probleem. Je koopt een wijn waarvan je niet weet wat de invoerrechten zullen bedragen als je hem afneemt.
Ondertussen mogen we constateren dat zo’n jaargang, hoe goed de wijnen ook zijn, voor speculanten niet interessant is. Nou ja, misschien een enkele wijn in kleine oplages, maar voor het overige hebben de ratten het zinkende Bordeaux-schip al verlaten.
Dat is slecht nieuws voor de châteaux. De jaargang was duur om te maken en door het slechte weer waren de opbrengsten laag, dus de kosten per fles hoog. Aan de andere kant is het voor de markt weer een geluk dat er niet zoveel flessen verkocht hoeven te worden.
Er zijn châteaux die het signaal van de markt hebben opgepikt, zoals we mogen concluderen uit de prijs waarmee Lafite de campagne afgelopen week heeft afgetrapt. Een prijsverlaging van zo’n 30%, met een prijs die zo’n beetje gelijk is aan die van de jaargang 2014, moet de wijn toch aantrekkelijk maken om te kopen. En tegelijk geeft het een signaal aan andere châteaux, dat dit de richting is waarin de markt beweegt.

Helaas hebben andere châteaux niet de bewegingsruimte van Lafite, dat met een prijs van € 288 ex-négoce altijd nog wel een leuke marge op zijn flessen kan realiseren. Ik ben benieuwd wat de verdere bewegingen zullen zijn. Maar veel speelruimte is er niet, en er schijnen zelfs châteaux te zijn die het financieel lastig hebben, na een ook al moeizaam verlopen primeurcampagne van hun jaargang ’23.
Alles bij elkaar moet ik zeggen dat deze jaargang voor de beste wijnen toch behoorlijk goed is, en onder normale omstandigheden, bij een serieuze daling van de prijzen, wel degelijk koopwaardig is. Ondanks alles. Vooral wijnen uit de Médoc met hoge percentages cabernet sauvignon, van de heuvels rond Saint-Émilion en van het centrale deel van Pomerol met een goed percentage cabernet franc zijn interessant, zoals bijvoorbeeld de magistrale wijn van Vieux-Château-Certan of de klassieke Figeac. Of Canon. Op de linker oever zijn mooie wijnen gemaakt door onder andere Montrose, de Pichons en de Léoville’s, buiten de premiers crus. In de Sauternes zijn zeer fraaie wijnen gemaakt.
Het is overigens niet eens zeker dat alle châteaux hun wijn in primeur zullen aanbieden. Als ze kapitaalkrachtig genoeg zijn, kunnen ze ook wachten op een beter moment. Château Latour doet dat al jaren. Maar er zijn inmiddels ook anderen, die dat hebben aangekondigd, zoals Château La Tour-Figeac. Kortom, het wordt een spannende, en voor Bordeaux belangrijke primeurcampagne, die hoe dan ook moeilijk zal zijn. Uiteraard moet iedereen zelf beslissen om te kopen of niet. De notities staan inmiddels online op onze website.
Ronald de Groot

